عمومی, مقالات

مبل راحتی و انواع ان

مبل راحتی

مبل چیست؟

مبل راحتی به برخی از وسایل خانگی و اداری و عمومی می گویند که اکثرا برای نشستن و کار کردن این وسیله را مورد استفاده قرار می دهند. مبلمان اکثرا به خاطر نشستن یک یا چند نفر تولید و طراحی میشوند که برای استفاده هایی مثل لمیدن و جا گیری دست، بازو و کمر تولید و طراحی شده اند. مبلمان را اکثرا در اتاق ‌های اتاق ناهارخوری ، اتاق مخصوص تلویزیون ، نشیمن و اتاق استراحت مستقر می کنند. اسکلت مبلمان اکثرا از جنس چوب یا فلز است و روکش آن ‌ها از معمولا پارچه ای، چرمی یا ترکیبی از هر دوی آن ‌ها است. در هتل ‌ها، شرکت ‌ها، اتاق‌ های انتظار و در بعضی موارد مغازه‌ ها از کاناپه ها استفاده می‌ کنند.

مبل راحتی
مبل راحتی

مبل راحتی چیست؟

از سال 1800 در ایالات متحده آمریکا مبلمان راحتی تولید می ‌شدند و میتوان گفت که این مبلمان بیشتر از 200 سال تاریخ دارند و در ساختار های دو نفره ، سه نفره و یک نفره ساخته می شوند. هنگامی که به مبلمان راحتی می نگرید مشاهده می کنید که در تنه این مبلمان چوب دیده نمیشود و پایه های انها عموما کوتاه هستند و دسته های پهنی دارند ، و در مقابل مبلمان استیل قیمت مناسب تری دارند و همین طور مقایسه با مبلمان استیل جای کمتری را اشغال می کنند. جنسی که برای تولید این نوع از مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد به طریقی مشخص کننده مقاومت و قیمت این مبلمان هستند چون که تنه اصلی مبل میتواند از چوب های مختلفی تولید شده باشد و هرکدام از چوبها استحکام و ویژگی‌ های مخصوص خودشان را دارد و همین طور پارچه ای که برای روکش تمام رویه مبلمان را پوشش می دهد، میتواند متریال های متفاوتی داشته باشد. پس به طور کلی میتوان گفت که مبلمان راحتی مبلمانی است که همه آن از جنس چرم و یا از پارچه مبلی باشد.

در میان انواع مبل که اشخاص برای منزل خودشان و همین طور محیط های کاری و … تهیه می کنند مبلمان راحتی از آن دسته مبلمانی هستند که طرفدار های خیلی زیادی دارند و تا حد زیادی در میان مردم رواج پیدا کرده اند و خانواده ها میل دارند که کم کم یک سری از این مبل را در خانه خودشان در فضای پذیرایی و نشیمن قرار بدهند.
مبلمان به صورت کلی به دو دسته کلاسیک و راحتی تقسیم می ‌شوند که بزرگ ‌ترین تقسیم‌ بندی مبلمان این دو دسته هستند و باقی مبل ها زیر شاخه های این دو دسته هستند و وقتی که حرف از مبل می ‌شود همواره درباره چهار پایه هایی که یک پوشش مشخص روی خود دارند و در ابعاد مختلفی و در قالب یک نفره، دو نفره و بیشتر ساخته میشوند و اشخاص با توجه به نیاز خودشان مبل مورد نیازشان خریداری می کنند حرف می زنیم.
البته تاریخ مبلمان خیلی زیاد است و حتی در سال های گذشته هم به طوری از مبلمان استفاده میشده و در گذر زمان قیافه مدرن تری به خودشان گرفته اند. همان گونه که بالا تر اشاره کردیم تقسیم‌ بندی مبلمان به دو دسته راحتی و کلاسیک است. البته در ایران کشورما دسته استیل هم علاوه بر دو دسته دیگر وجود دارد که تفاوت های جزئی با مبلمان کلاسیک و در باقی مقاله های بانک اطلاعات شهرک صنعتی چهاردانگه به آن خواهیم پرداخت.

مبل راحتی

دقت داشته باشید که مبلمان راحتی انواع مختلف دارند که با نظر به نیاز اشخاص تولید و طراحی شده اند که به طور مثال می‌توان کاناپه و مبل لاوسیت و همین طور فوتون یا مبل تختخواب شو را نام برد اگر بخواهیم چند مثال دیگر از مبلمان راحتی را اسم ببریم می ‌توانیم به مبلهای ال شکل و مبل مدرن و فانتزی هم اشاره بزنیم که هرکدام از آنها به منظور ویژه ای طراحی و تولید گشته اند و اشخاص می‌ توانند با دقت به تمایلات خودشان و سلیقه شان و همینطور دکور و سبکی که برای خانه خودشان انتخاب می کنند مبل مورد نظر شان را تهیه کنند.

مبل راحتی

کاناپه

اکثرا کاناپه خودش از جمله ست های مبل محسوب می شود ولی اشخاصی که میل دارند کاناپه تکی را نیز در بخش هایی از خانه خود قرار بدهند می‌توانند ان را به طور تک نیز تهیه کنند و یا در بعضی موارد با دقت به نیاز اشخاص در قالبهای دو نفره و سه نفره هم در بازار پیدا می شود و نیاز و سلیقه مردم است که تعیین می کند کدام یک از این مبل ها را تهیه کنند. به همین دلیل ظاهر مخصوصی که کاناپه ها دارند نقش خیلی اثر گذاری در چیدمان مبلمان دارند و طرفدار های زیادی نیز دارند.

لاوست

در میان انواع مبلمان راحتی مبل هایی هستند که در قالب دو نفره ساخته می شودند و بخش کوچکی را در فضا می گیرند و سبب میشوند که اشخاصی که از این مبل استفاده می‌ کنند در فاصله کمی از هم بنشینند و به همین خاطر نام این مبل ‌ها را لاوست گذاشته اند و معمولا زوج ها از ان استفاده می کنند.
در مسیر تحول دکوراسیون به سوی مدرنیته این نوع از مبلمان جای مخصوصی یافته اند اما هنوز هم بیشتر افراد برای تهیه آن و استفاده در خانه شک دارنند چون آنقدر که باید در دکور خانه ایرانی بودن این مبلمان هنوز جایگاه خودش را پیدا نکرده. اما تهیه آنها بی لطف نیست و می‌ تواند جذابیتی ویژه را به خانه شما هدیه کند، به ویژه اگر این مبل ‌ها را رو به روی تلویزیون بگذارید و برای دیدن تلویزیون ان را مورد استفاده قرار دهید.

مبل راحتی
بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *