شهرکهای صنعتی, مقالات

پارچه مبل خوب چه ویژگی هایی دارد؟

پارچه مبل خوب

مناسب ترین نوع پارچه برای مبلمان چیست؟

پارچه استفاده شده در مبلمان یکی از قسمت های مبل است که توجه همه بینندگان را به خودش جلب می کند. پارچه مبل نیز به مقدار اسفنج و فوم اهمیت دارد و اگر مقاومت و دوام مورد نیاز را نداشته باشد خیلی زود از بین می رود و اسیب می بیند و شما مجبور می شود دوباره مبل تهیه کنید یا رویه ان را تعویض کنید. به همین دلیل در هنگام خرید کاملا دقت کنید تا مناسب ترین و با کیفیت ترین پارچه را برای مبل خود استفاده کنید. خیلی از پارچه های موجود در بازار چینی هستند ولی با این حال لازم است توجه کنید تا بهترین انها را انتخاب کنید.

پارچه مبل خوب
پارچه مبل خوب

توجه کنید پارچه انتخابیتان کش نیاید و یا پرز های ان در گذر زمان نریزند. برای اینکه اسوده خاطر شوید از فروشنده در باره این موضوع سوال کنید و از او بخواهید تا ضمانت نامه دوام پارچه را هم تضمین کند

پارچه‌ های ترک نیز نوعی دیگر از پارچه‌ های رایج برای رویه مبلمان است و مشتری های خاص خودش را دارد. اگر می خواهید مبلمان سلطنتی تهیه کنید حتما دقت کنید که مناسب ترین پارچه برای رویه این نوع مبلمان، پارچه های شهر یزد ایران است. همچنین فروشندگان نیز معتقدند این نوع پارچه برای مبلمان سلطتنتی بی نظیر است. به حدی که حتی گاهی کشو ترکیه این پارچه را خریداری کرده و انرا به نام پارچه ترک می فروشد.

پارچه مبل خوب

پارچه شانل ، سلطنتی ، مخمل نانومیکرو و … جزئی از پارچه های رایج در بازار هستند و برای روکش مبل استفاده بیشتری دارند. پارچه های سلطنتی و پارچه های مخمل از پر استفاده ترین پارچه ها برای روکش مبلمان هستند. اگر در بازار های مبلمان (مانند بازار های چهاردانگه) گشتی بزنید متوجه می شوید که پارچه های چرم برای برای مبل های اِل ، از پارچه های سلطنتی برای مبلمان سلطنتی و از پارچه های  مخمل برای مبلمان راحتی مورد استفاده قرار می گیرند.
انتخاب پارچه به نظر مشتری وابسته است و امری سلیقه ای است ولی برای اگاهی بیشتر شما عزیزان نکاتی را در اختیارتان می گذاریم.
بهترین پارچه برای مبل، مخمل براق است و استفاده از ان معمول است. دقت داشته باشید که تراکم پارچه بسیار مهم است و هنگامی که ان را لمس می کنید باید یک تکه باشد و فشردگی ان حس شود.
برای شناخت تراکم پارچه ها مناسب ترین راه این است که ان را جلوی نور مصنوعی یا طبیعی بگیرید. برای مبل های استیل پارچه مخمل براق بسیار مناسب است زیرا این پارچه به این نوع مبل زیبایی و چشم نوازی منحصر به فردی می بخشد. پارچه های خوب به طور معمول سنگین تر هستند و همواره قیمت دلیل برتر بودن پارچه نیست. مبلمان وقتی جنس مناسبی نداشته باشند، زیبا هم نخواهند بود و این موضوع در یک نگاه مشخص می شود. اکثرا مبلمان بی کیفیت رنگ های مات و کدر تری دارند.

انتخاب نوع پارچه مبل

بی توجه ازبهاینکه مبل شما در چه مکانی قرار می گیرد یا در یک اتاق آفتاب گیر ، یک محل عمومی مثل فرودگاه ، یک اتاق نشیمن پرتردد ، به دلیل تماس و استفاده بسیار و به کررات ، پارچه منتخب شما باید در برابر لک ، خراشیدگی، ساییدگی و گرد و غبار دوام لازم را داشته باشد. در نهایت پارچه ها از نظر الیاف استفاده شده در دو گروه قرار می گیرند:

پارچه مبل خوب
پارچه مبل خوب

پارچه با الیاف طبیعی

الیاف طبیعی مثل: کتان ، لینن ، پشم ، ابریشم ، چرم ، ویسکوز ریون و استات و …

کتان:دوام و مقاومت بسیار خوبی در مقابل تغیر رنگ، نخ کش شدن و ساییدگی دارند اما این مقاومت در برابر لک و چروک صدق نمی کند و خیلی ساده چروک یا لک می شوند.

لینن: برعکس کتان تاب کمی در مقابل ساییدگی دارند ولی مثل ان در برابر لک و چروک مقاومتی ندارد هم چنین شست و شوی ان سهل و ساده نیست. پس برای مکان هایی کم تردد و رسمی استفاده می شوند.

پشم: در برابر چروک و لکه ، تغیر رنگ و همچنین نخ کش شدن مقاوم هستند. اگر کاملا طبیعی از انها استفاده کنید در هنگام شست و شو و ارتباط با اب حالت نمدی و کوبیده می یابد.

ابریشم: خیلی درخشان ، شکننده و ظریف هستند، بنابراین فقط برای مکان های رسمی که تردد خیلی کمی دارند استفاده کنید زیرا ازبین بردن لکه های روی ان کاری بسیار سخت و تخصصی است.

چرم: برخلاف موارد بالا چرم به اسانی تمیز می شود و قابل شست و شو است. اما مقاومت کنی در مقابل خراشیدگی دارد. با ین حال در برابر ساییدگی مقاوم است و دوام خوبی دارد. همچنین در گذر زمان نرم تر و طیف تر میشود.

ویسکوز ریون: این نوع پارچه از خمیر کاغذ ساخته می شوند و غالبا مقاومت خیلی کمتری نسبت به اب دارند. انها بسیار جذاب رطوبت هستند ولی استحکام بسیار خوبی در برابر ساییدگی دارند. اگر با الیاف مصنوعی مانند نیلون و پلی استر ترکیب شوند، جذابیت رطوبت انها کمتر می شود. در مقابل چروک مقاومتی ندارند ولی بسیار لطیف نرم و درخشنده هستند.

استات ها: این پارچه از سلولز های طبیعی بدست می اید و به حالت لیف های استاتی حالت می گیرند. جاذب رطوبت هستند مقاومت کمی در برابر سایش دارند و همینطور استحکام انها پایین است. البته همه این ویژگی های منفی می توانند با ترکیب انها با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی استر درست می شوند. این پارچه ها مقاومت بسیاری در برابر چروک دارند.

ادامه دارد…

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *